„Chemia i Biznes”: Zaufanie potwierdzone akredytacją

W najnowszym numerze dwumiesięcznika branżowego "Chemia i Biznes" o roli i korzyściach wynikających z posiadania akredytacji pisze Anna Kęsik – koordynator w Dziale Akredytacji Badań Chemicznych w PCA. 

W artykule czytamy: Akredytacja jest obiektywnym dowodem, że akredytowane jednostki działają zgodnie z najlepszą praktyką i stanowi istotny argument przy wyborze dostawców na rynku krajowym i międzynarodowym. Dla rządu akredytacja jest mechanizmem wykorzystywanym do budowania zaufania publicznego w odniesieniu do działań i wyników, istotnych z punktu widzenia wpływu na zdrowie, bezpieczeństwo i środowisko, dlatego jest często stosowanym kryterium wyboru jednostek kompetentnych przy wdrażaniu przepisów prawnych (…).

Jeśli chodzi o przemysł, akredytacja zmniejsza ryzyko w relacjach biznesowych, umożliwia wybór kompetentnego dostawcy usług oceny zgodności, pozwala na wykorzystanie precyzyjnych pomiarów i badań przeprowadzanych zgodnie z najlepszą praktyką, ogranicza liczbę wyrobów wadliwych, obniża koszty kontroli i produkcji oraz umożliwia mniej kosztowe wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. Akredytowana ocena zgodności jest środkiem umożliwiającym eksporterom swobodny dostęp do rynków w Europie i na świecie – w myśl zasady „badany lub certyfikowany raz – wszędzie akceptowany”, a swobodny handel międzynarodowy jest podstawowym stymulatorem wzrostu ekonomicznego.

Cały artykuł >> (plik pdf, 290.57 KB)